ZINTEGROWANI

Jak lepiej zarządzać projektami i przekonywać partnerów ZIT?

W dniach 7-10.10.2024 r. oraz 21-24.10.2024 r. w ramach projektu Zintegrowani – Kształtowanie umiejętności w związkach ZIT, zrealizowana jest V sesja szkoleniowa: Zarządzanie projektami oraz sztuka przekonywania i wywierania wpływu.

Tematyka sesji

Program szkolenia obejmował kluczowe zagadnienia prowadzenia projektów w organizacjach administracji publicznej, w tym w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT).  

Uczestnicy:

  • wymienili doświadczenia z procesu uzgadniania i definiowania celów,
  • rozwijali umiejętności w zakresie przygotowania uzasadnienia społeczno-ekonomicznego oraz analizy otoczenia i interesariuszy,
  • poznali strategie działania wobec interesariuszy projektu (analiza PESTLE),
  • zapoznali się ze strukturą zarządzania projektami, w tym definiowali role członków zespołu projektowego oraz macierz RACI (Akronim RACI pochodzi od czterech kluczowych ról, które można przypisać członkom zespołu: Responsible, Accountable Consulted, Informed),
  • pogłębili wiedzę w zakresie analizy jakościowej i ilościowej ryzyka, tworzenia struktury podziału prac (WBS), harmonogramowanie, budżetowaniu oraz monitorowanie postępów za pomocą narzędzi takich jak KANBAN i wykres wypalania.

W trakcie zajęć uczestnicy wykorzystali studium przypadku projektu ZIT opracowanego na potrzeby programu kształcenia w projekcie „Zintegrowani”.

Sztuka przekonywania i wywierania wpływu

Ostatni dzień szkolenia to dalsze rozwijanie umiejętności prezentacyjnych i sztuki przekonywania innych do podejmowania określonych działań. Pod okiem eksperta uczestnicy ćwiczyli jak umiejętnie zaprezentować siebie i swój punkt widzenia oraz skutecznie argumentować. Rozwijali techniki budowania sugestywności przekazu takie jak kontakt wzrokowy, intonacja czy metafory. Ćwiczyli zastosowanie prostych figur retorycznych (np. anafora, gradacja).  Wszystko po to, aby wzmocnić własny autorytet i w praktyce lepiej wywierać wpływ na partnerów Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.

Forma realizacji

Zajęcia odbywały się w godzinach 9:00 – 16:15, gr. 1 Warszawa, gr.2 Lublin