ZINTEGROWANI

W Zintegrowanych negocjacje i konsultacje z otoczeniem

W dniach 04 – 06.12.2024 r. (gr I i II) w ramach projektu Zintegrowani – Kształtowanie umiejętności zarządzania w związkach ZIT, zrealizowana została VII sesja szkoleniowa: Negocjacje, konsultacje z otoczeniem oraz sesja Follow-up.

Negocjacje i konsultacje z otoczeniem

Podczas pierwszych dwóch dni szkolenia uczestnicy poznawali zasady negocjacji oraz skutecznych konsultacji z otoczeniem. Program został podzielony na moduły, które obejmowały teorię i ćwiczenia praktyczne.

W module negocjacje skupiono się na procesie negocjacyjnym – od strategii, przez budowanie zaufania, po techniki efektywnej komunikacji i pracy z emocjami. Uczestnicy analizowali różne podejścia do negocjacji, dyskutowali o możliwości osiągnięcia sytuacji win-win oraz brali udział w symulacjach, które pozwoliły im przetestować poznane metody.

Prowadzenie skutecznych negocjacji to umiejętność często wykorzystywana przez przedstawicieli samorządów lokalnych zarówno w procesie podejmowania decyzji, rozwiązywania konfliktów, rozstrzygania sporów i protestów w Związkach ZIT oraz w realizacji projektów partnerskich realizowanych w ramach miejskich obszarów funkcjonalnych.

Drugi moduł poświęcony był tematyce konsultacji z otoczeniem. Poruszono tematy identyfikacji kluczowych interesariuszy, prowadzenia konsultacji i odpowiedniej komunikacji. Szczególną uwagę zwrócono na transparentność działań i utrzymanie zaangażowania partnerów.

Konsultacje społeczne są kluczowym narzędziem w budowaniu relacji między przedstawicielami urzędów a społecznością lokalną. Dają mieszkańcom możliwość aktywnego udziału w procesach decyzyjnych, co zwiększa ich zaangażowanie w sprawy lokalne. Ponadto dzięki konsultacjom Związki ZIT mogą pozyskać różnorodne opinie i pomysły co pozwala na lepsze dostosowanie działań do ich potrzeb i oczekiwań różnych interesariuszy.

Sesja Follow-up

Trzeciego dnia odbyła się sesja Follow-up, która miała na celu:

  • utrzymanie dłuższego kontaktu z treściami szkoleń i warsztatów,
  • wzmacnianie i doskonalenie kompetencji,
  • dzielenie się doświadczeniami związanymi z nowymi rozwiązaniami między obiema grupami.

Projekt, będący przedsięwzięciem pilotażowym, okazał się wartościowym doświadczeniem zarówno dla uczestników, jak i organizatorów. Wszystkie kluczowe założenia projektu takie jak rozwój osobisty, wymiana kompetencji i doświadczeń, wsparcie oraz integracja przedstawicieli ZIT zostały osiągnięte. Z perspektywy uczestników najważniejsze elementy, które zostały docenione to wzajemne poznanie, budowanie relacji oraz rozwój osobistych kompetencji, takich jak poznanie typu osobowości, odkrycie talentów Gallupa czy zdobycie nowych narzędzi wspierających rozwój.

Forma realizacji

Zajęcia odbywały się w godzinach 9:00 – 16:15, gr. 1 i 2 – Warszawa