ZINTEGROWANI

Design Thinking – Co zrobić aby usprawnić współpracę między partnerami ZIT?

W dniach 9-10.09.2024 r. oraz 23-24.09.2024 r., odbyła się IV sesja szkoleniowa: Wypracowanie rozwiązań metodą Design Thinking, w ramach projektu Zintegrowani – Kształtowanie umiejętności w związkach ZIT.

Tematyka sesji

Program sesji obejmował następujące zagadnienia:

  • budowa kultury otwartości, zaangażowania i dialogu,
  • myślenie projektowe: Design Thinking (empatia – dla kogo?, diagnoza potrzeb – po co?, generowanie pomysłów – co?, prototypowanie – jak?, testowanie – czy?)

Podczas zajęć uczestnicy poznali różne metody angażowania i facylitacji społecznej, które prowadzą do głębszego,  wielopoziomowego  poznania omawianego tematu oraz umożliwiają stworzenie nowych rozwiązań, czerpiących z wielu perspektyw. Uczestnicy poznali także techniki facylitacji, takie jak Meta Plan, drabina problemu oraz diagram rybiej ości (Ishikawy).

Drugi dzień poświęcony był metodzie Design Thinking (DT), jej etapom i możliwościom zastosowania w administracji publicznej. Istotą DT jest głębokie zrozumienie problemów i potrzeb użytkowników a następnie łączenie wielu pomysłów powstałych w grupie i kreatywne wypracowanie rozwiązań. Uczestnicy pracowali na wyzwaniem „Co zrobić, aby usprawnić współpracę między partnerami ZIT?”.

Co to jest Design Thinking? Dlaczego warto stosować?

Design Thinking (myślenie projektowe) to metodyka tworzenia produktów i usług z wykorzystaniem podejścia zorientowanego na użytkownika (user-centered). Jest to podejście skoncentrowane na człowieku (human-centered design), które dąży do takiej organizacji usług, aby zapewnić jak najlepsze doświadczenia użytkownikom przy jednoczesnej efektywności ich świadczenia. Dodatkowo bierze pod uwagę doświadczenia pracowników organizacji, a także innych ważnych dla procesu interesariuszy i samego usługodawcy.

Design Thinking może być wykorzystany do tworzenia nowych produktów i  usług oraz optymalizacji już istniejących na zewnątrz oraz wewnątrz organizacji. Z podejścia Design Thinking korzystają  wszystkie organizacje, w tym instytucje publiczne,  które poszukują  innowacji i wdrożenia oryginalnych rozwiązań opartych na głęboko rozpoznanych potrzebach użytkowników.

Forma realizacji

Zajęcia odbywały się w godzinach 9:00 – 16:15, gr. 1 (Warszawa), gr. 2 (Lublin)